| Головна сторінка | Додати в обране | Написати листа | Карта сайту | www.spadshina.org.ua
Науково-дослідний інститут пам'яткоохоронних досліджень
Офіційний інформаційний ресурс
Сьогодні: Середа, 29 березня 2017

 

 

Головна сторінка » Діяльність »

Історичний центр Львова
Історичний центр Львова
Кам’яна могила
Кам’яна могила
Острозький замок
Острозький замок

 
 Діяльність

Прес-конференція «Концепція реформ у сфері збереження нерухомої культурної спадщини»

1 жовтня 2015 р. у Міністерстві культури України відбулася прес-конференція «Концепція реформ у сфері збереження нерухомої культурної спадщини» за участі Віце-прем’єр-міністра, Міністра культури України В’ячеслава Кириленка, директора Науково-дослідного інституту пам’яткоохоронних досліджень Ольги Пламеницької та голови ГО «Андріївсько-Пейзажна ініціатива» юриста і пам’яткоохоронця Марини Соловйової.

Віце-прем’єр міністр В’ячеслав Кириленко окреслив основні напрямки та принципи реформування сфери збереження культурної спадщини. Реформи передбачають низку заходів, спрямованих на децентралізацію, дерегуляцію та прозорість адміністрування у сфері, а водночас активізацію контролю з боку Міністерства та посилення адміністративної та кримінальної відповідальності за порушення у пам’яткоохоронній сфері. Він зазначив, що Міністерством заплановано спрощення і децентралізацію процедур внесення об’єктів до Державного реєстру нерухомих пам’яток та створення єдиної загальнодоступної державної електронної інформаційної системи по нерухомих пам’ятках.

В.Кириленко оголосив, що до кінця поточного року спеціально створеною робочою групою буде розроблено і представлено на громадське обговорення новий «Закон про збереження нерухомої культурної спадщини», відмінністю якого будуть логічність і прозорість, а також норми прямої дії, які виключатимуть різночитання і варіативні тлумачення, що має місце у чинному законі.

Директор інституту Ольга Пламеницька зупинилася на реформах за трьома напрямками: вдосконаленні правової бази збереження культурної спадщини шляхом розроблення нового закону, створенні єдиної відомчої нормативної бази у сфері збереження культурної спадщини, а також новому підході до формування Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Вона підкреслила, що чинний «Закон про охорону культурної спадщини», прийнятий у 2000 році, розроблявся за часів, коли в Україні панували інші економічні та соціально-культурні відносини, відтак за ідеологією, формою та змістом «Закон про охорону культурної спадщини» був продуктом радянського часу. П’ятнадцятиразові зміни і доповнення до закону носили переважно косметичний характер, не змінюючи ідеології закону. Новий «Закон про збереження нерухомої культурної спадщини» буде побудований за принципом переходу від пасивної «охорони» до активного «збереження», спрямованого на впровадження у законодавство виключно норм прямої дії та фахових засад діяльності.

Похідною від нового закону буде відомча нормативна база у сфері охорони нерухомої культурної спадщини, частиною якої стане нова концепція і структура Державного реєстру нерухомих пам’яток, яку в даний час розробляє інститут.

Юрист Марина Соловйова наголосила на активній ролі громадськості в боротьбі за збереження культурної спадщини, на її обов’язковій участі у процесі реформування пам’яткоохоронної галузі та закликала до співпраці з робочою групою шляхом внесення пропозицій для розроблення нового закону.

 

(Фото М.Комарова)Назад

 

© НДІ пам'яткоохоронних досліджень Міністерства культури України "Спадщина" 2007-2015