| Головна сторінка | Додати в обране | Написати листа | Карта сайту | www.spadshina.org.ua
Науково-дослідний інститут пам'яткоохоронних досліджень
Офіційний інформаційний ресурс
Сьогодні: Середа, 29 березня 2017

 

 

Головна сторінка » Діяльність »

Жовківський замок
Жовківський замок
Церква  Святого  Духа  в  Рогатині
Церква Святого Духа в Рогатині
Національний заповідник "Хортиця"
Національний заповідник "Хортиця"

 
 Діяльність

Історико-архітектурний опорний план м. Токмака Запорізької області з визначенням меж і режимів використання зон охорони пам’яток та історичних ареалів

Робота виконана на замовлення Токмацької міської ради авторським колективом НДІ пам'яткоохоронних досліджень у квітні – липні 2013 р. Результатом досліджень стали: історико-архітектурний опорний план Токмака; проект зон охорони пам'яток; визначені межі та режими використання території історичного ареалу; рекомендації щодо збереження традиційного середовища.

Графічна частина роботи представлена двома кресленнями:

1. Історико-архітектурний опорний план міста Токмака Запорізької області – основне креслення;

2. Схема територіального і планувального розвитку міста Токмака запорізької області.

Практичне значення цього дослідження полягає у його подальшому використанні при розробленні та внесенні змін до Генерального плану м. Токмака, наступних етапів містобудівної документації.

Представлена робота стала першим дослідженням на цю тему. До сьогодні історико-архітектурний план міста не розроблявся. Відтак система охоронного зонування та визначення історичного ареалу, запропоновані в цій роботі, базуються результатах бібліографічних та натурних досліджень нерухомої культурної спадщини та традиційного характеру середовища м. Токмака, виконаних у складі цієї роботи.

У процесі досліджень літературних і архівних джерел, картографічних і іконографічних матеріалів, натурного вивчення самого міста, його природної підоснови, планування і забудови з застосуванням різних методик вирішено поставлені завдання. Розкрито основні тенденції містобудівного розвитку Токмака, класифіковано і картографовано нерухому культурну спадщину міста, складено комплексну оцінку історико-культурної цінності об'єктів міста, списки пам'яток та об'єктів культурної спадщини, щойно виявлених археологічних об’єктів культурної спадщини, переліки значних та рядових історичних будівель та споруд. Здійснена фотофіксація пам'яток та об'єктів культурної спадщини, а також історичного середовища міста.

Це дозволило розробити науково-проектну документацію – історико-архітектурний опорний план міста. В ньому визначено історичний ареал, зони охорони пам'яток та об'єктів культурної спадщини міста – охоронні зони, зони охорони археологічного культурного шару. З огляду на те, що видовий вплив архітектурних об’єктів міста слабко виражений та поширюється на незначні відстані, зони регулювання забудови у складі охоронного зонування не визначалися.

Варто підкреслити, що комплексні історико-архітектурні дослідження по Токмаку виконано вперше, дана робота враховує всі зміни в законодавстві та науковій методиці на кінець 2012 р. У цьому полягає наукова новизна виконаної роботи, оскільки вона дає найповніше уявлення про культурно-історичний потенціал міста на сучасному етапі.

Проведені дослідження підтвердили правомірність віднесення Токмака до категорії історичних міст: Токмак відповідає двом критеріям, визначеним Порядком визнання населеного місця історичним, затвердженого Постановою КМУ від 03.07.2006 № 909, а саме – збереження розпланування, відповідно до минулих історичних епох та наявність у місті історичної забудови.

 

Історико-архітектурний опорний план м. Токмака виконан під науковим керівництвом кандидата архітектури В. Вечерського колективом науковців НДІ пам'яткоохоронних досліджень у складі О. Попельницького (відповідальний виконавець), Л. Савостіної. При написанні роботи здійснював консультативний супровід кандидат історичних наук Ю. Рассамакін.

Роботу було розглянуто та схвалено Вченою радою НДІ пам'яткоохоронних досліджень та Науково-методичною радою Міністерства культури України.Назад

 

© НДІ пам'яткоохоронних досліджень Міністерства культури України "Спадщина" 2007-2015