| Головна сторінка | Додати в обране | Написати листа | Карта сайту | www.spadshina.org.ua
Науково-дослідний інститут пам'яткоохоронних досліджень
Офіційний інформаційний ресурс
Сьогодні: Понедiлок, 27 березня 2017

 

 

Головна сторінка » Діяльність »

Національний заповідник "Хортиця"
Національний заповідник "Хортиця"
Одеська опера
Одеська опера
Ужгородський замок
Ужгородський замок

 
 Діяльність

Церква Святого Духа в м. Рогатині

 

Місто Рогатин знаходиться на перетині автомобільних доріг які ведуть з Тернополя до Стрия та зі Львова до Івано-Франківська, 70 км. на південний схід від м. Львова. Початки міста сягають ХІІІ ст., часів Галицького князівства, однак існуюча його локація походить з ХУІ-ХУІІ ст. Церква Святого Духа розташована в західній частині міста. З часу свого будівництва та чотиристалітнього існування була парафіяльним храмом західного передмістя Рогатина, яке називається За Вода. В минулому терени західного передмістя значно відрізнялися від теперішніх, як за станом рельєфу та і за характером забудови. Існувало два пагорби які домінували над долиною р. Гнилої Липи. Територія пам’ятки за час свого існування зазнала змін, особливо у південно-західній частині, що пов’язано з міграцією русла ріки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Існуюча територія пам’ятки в плані наближена до витягненого трикутника, обмежена зі сходу вулицею Коцюбинського, з північного заходу вул. Старомлинською, з південного заходу руслом річки. Будівлю церкви зі сходу, півночі та частково з заходу оточує старий цвинтар зі збереженими традиційними надгробними пам’ятниками ХІХ - пол. ХХ ст., які виконані з твердих вапняків місцевих родовищ. На початку ХХІ ст. появилися надгробні пам’ятники у вигляді вертикальних стел та окремі композиції з шліфованих гранітних чи базальтових плит, що є чужорідним явищем для добре збереженого оточення пам’ятки як за принципом, так і за матеріалом виготовлення.

Охоронна зона затверджена в 1982 р. Згідно документів територію пам’ятки зафіксовано в межах існуючої огорожі на схематичній підоснові в масштабі 1:2000. Охоронну зону визначено в межах територій безпосередньо прилеглих до пам’ятки. Оскільки проектні матеріали визначення меж охоронної зони виконані у 1982 р. на схематичній підоснові та не відповідають вимогам чинного пам’яткоохоронного законодавства України, у 2010 р. проведено корегування меж охоронної зони пам’ятки згідно вимог державних будівельних норм (ДБН Б.2.2-2-2008). Територію проектованої охоронної зони визначено з урахуванням цінності пам’ятки та необхідністю її збереження як домінанти в історично сформованому середовищі малоповерхової садибної забудови колишнього передмістя, з метою збереження об’ємно-просторової структури оточення.

 Назад

 

© НДІ пам'яткоохоронних досліджень Міністерства культури України "Спадщина" 2007-2015