| Головна сторінка | Додати в обране | Написати листа | Карта сайту | www.spadshina.org.ua
Науково-дослідний інститут пам'яткоохоронних досліджень
Офіційний інформаційний ресурс
Сьогодні: Понедiлок, 27 березня 2017

 

 

Головна сторінка » Діяльність »

Канів - Тарасова гора
Канів - Тарасова гора
Резиденція Митрополитів Буковини
Резиденція Митрополитів Буковини
Національний заповідник "Хортиця"
Національний заповідник "Хортиця"

 
 Діяльність

Визначення меж та режимів використання історичних ареалів, зон охорони пам'яток історичного населеного місця смт Сімеїз

Розробку науково-проектної документації щодо визначення меж та режимів використання історичних ареалів, зон охорони пам'яток історичного населеного місця смт Сімеїз виконано на замовлення виконавчого комітету Сімеїзької селищної ради в рамках договору від 14.09.2011 р. авторським колективом НДІ пам'яткоохоронних досліджень. Необхідність здійснення цієї роботи випливає з вимог законодавства з охорони культурної спадщини. Актуальність розробки зумовлена проблемами, пов’язаними з подальшим розвитком населених пунктів, що входять до Сімеїзької селищної ради - смт Сімеїз, смт Голуба Затока, смт Кацівелі, смт Паркове, смт Понизівка, с. Оповзневе, смт Берегове (всього 7), що може загрожувати цілісності та збереженню пам’яток та об’єктів культурної спадщини.

У складі роботи виконано значний обсяг історико-містобудівних досліджень, проаналізовано історико-культурну спадщину населених пунктів. Результатом досліджень стали: історико-архітектурний опорний план населених пунктів, що входять до Сімеїзької селищної ради; проект зон охорони пам’яток; визначені межі та режими використання території історичного ареалу; рекомендації щодо коригування місцевих правил забудови та збереження традиційного середовища.

Робота складається з текстових та графічних матеріалів.

Текстові матеріали побудовані на великому обсязі архівних, бібліографічних, картографічних джерел та фотоматеріалів. Один з розділів роботи присвячений історії Сімеїзу, його історико-культурному потенціалу (пам’яткам архітектури та містобудування, історії, археології, ландшафту, природи, садово-паркового мистецтва, науки і техніки), його аналізу містобудівного розвитку. Окремий розділ присвячений історії та культурній спадщині населених пунктів (крім Сімеїзу), що входять до складу Сімеїзької селищної ради. Надзвичайно актуальним є проектно-регулятивний розділ.

В ході роботи було визначено:

  • території з цінним розплануванням і забудовою селища Сімеїз та інших населених пунктів, що входять до Сімеїзької селищної ради;
  • межі та режими використання територій та зон охорони пам'яток;
  • охоронні зони, в тому числі - зони регулювання забудови, зону охоронюваного ландшафту, археологічну охоронну зону, зону охорони археологічного культурного шару;
  • межі та режими використання історичних ареалів Сімеїзу та інших населених пунктів, що відносяться до Сімеїзької селищної ради.

На основі проведеної інвентаризації пам'яток та об’єктів культурної спадщини конкретизовані та поточнені переліки пам'яток в залежності від їх категорії та видової належності. За результатами інвентаризації підготовлено перелік обєктів культурної спадщини, що пропонуються до внесення до Державного реєстру нерухомих памяток України.

Графічна частина роботи представлена трьома креслениками:

  • Історико-архітектурний опорний план і проект зон охорони та визначення меж і режимів використання історичних ареалів території селищної ради смт. Сімеїз (7 населених пунктів) – основне креслення;
  • Територіальний і розпланувальний розвиток смт. Сімеїз;

· Ландшафт території Сімеїзької селищної ради.

Графічна частина роботи фіксує цінні елементи історичного середовища, які характеризують процес формування та спадкоємного розвитку досліджуваної території. Запропоновані межі та режими використання територій пам’яток, зон охорони пам’яток та історичних ареалів встановлюють особливий режим функціонування старої частини для збереження традиційної функціональної структури, морфології забудови, архітектурного вигляду, що склалися у відповідні періоди містобудівного розвитку селищ, а також ландшафту, що став першоосновою виникнення та подальшої їх розбудови.

Проект розроблений на основі діючої нормативної бази та Державних будівельних норм України щодо складу, змісту, порядку розроблення, погодження та затвердження науково-проектної документації щодо визначення меж та режимів використання зон охорони пам’яток архітектури та містобудування та Державних будівельних норм України щодо складу, змісту, порядку розроблення, погодження та затвердження історико-архітектурних опорних планів, спеціальної науково-проектної документації для визначення історичних ареалів населених місць України. Текстова частина проекту має достатню кількість аналітичних матеріалів, що обгрунтовують проектні пропозиції.

Зважаючи на те, що в діючому на сьогодні регулятивному документі «Історичні ареали району Великої Ялти» (наказ Міністерства культури і туризму України від 16.06.2007 №661/0/16-07) не передбачено детального зонування територій історичних ареалів та інших цінних в історико-культурному відношенні земель населених пунктів, що входять до Сімеїзької селищної ради, не визначені території пам'яток, зони охорони та режими використання зон охорони пам'яток та історичних ареалів, розроблений проект є вкрай необхідним та актуальним.

 Назад

 

© НДІ пам'яткоохоронних досліджень Міністерства культури України "Спадщина" 2007-2015