| Головна сторінка | Додати в обране | Написати листа | Карта сайту | www.spadshina.org.ua
Науково-дослідний інститут пам'яткоохоронних досліджень
Офіційний інформаційний ресурс
Сьогодні: Понедiлок, 27 березня 2017

 

 

Головна сторінка » Міжнародна діяльність »

Тульчин - Палац Потоцького
Тульчин - Палац Потоцького
Невицький замок
Невицький замок
Херсонес Таврійський
Херсонес Таврійський

 
 Міжнародна діяльність

Реставраційний загін СНД на базі Невицького замку в Закарпатській області України (22-28 серпня 2011 р.)

Украина, г. Киев

20 мая 2011 г.

 

при поддержке Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участниц СНГ

З 22-28 серпня 2011 року при підтримці

та під егідою Міждержавного фонду гуманітарної співпраці держав-учасниць СНД (МФГС)

та Науково-дослідного інституту пам’яткоохоронних досліджень Міністерства культури України відбувся проект «Реставраційний загін СНД на базі Невицького замку в Закарпатській області України».

 

Даний проект присвячений 20-літтю утворення Співдружності Незалежних Держав і Року історико-культурної спадщини в СНД.

 

Місцем проведення проекту було визначено Закарпатську область України, а саме Невицький замок в с. Камяниця Ужгородського району Закарпатської області.

 

Невицький замок є унікальною пам'яткою середньовіччя. До нашого часу збереглися фрагменти давнього ядра замку і залишки оборонних стін і башт. За руїнами XV ст. зберігаються ще найдавніші споруди. На пам’ятці можна простежити розвиток фортифікаційного будівництва і бойової техніки XIII-XVI ст.

 

У роботі загону взяли участь 18 молодих реставраторів з 9 країн СНД: Азербайджанської Республіки, Республіки Вірменія, Республіки Білорусь, Республіки Казахстан, Республіки Киргизстан, Республіки Молдова, Російської Федерації, Республіки Узбекистан, України. Це вчені з провідних наукових і освітніх центрів СНД, реставраційних організацій всіх країн Співдружності Незалежних Держав у сфері охорони культурної спадщини.

 

Учасники Реставраційного загону СНД ознайомилися з історією міста Львова, його розбудовою в період княжого правління. Оглянули об'єкти культурної спадщини цього періоду: Собор св. Юра, Церкву св. Миколи, Костьол Іона Хрестителя, територію Нижнього замку, а також центральну історичну частину міста.

 

За час перебування на території Західної України учасники проекту ознайомилися з архітектурною спадщиною знаменитих міст: Дрогобич, Матков, Чинадієво, Мукачево, Середне, Ужгород, Вінаградово, Хуст.

 

У роботі реставраційного загону взяли участь ведучі учені і викладачі України, які провели лекційний і практичні заняття учасникам загону на базі Невицького замку, за наступними темами:

 

«Оборонний комплекс Невицького замку. Історія розвитку і причини занепаду»

 

«Дослідження Невицького замку в період 1968-1977 рр.»,

 

«Археологічні дослідження Невицького замку в період 1980-2010 рр.»,

 

«Вплив центральноєвропейських чинників на формування оборонних об'єктів Закарпатського регіону на прикладі Середнянського замку»

 

«Порівняльний аналіз вапняних розчинів об'єктів оборонної архітектури Закарпатського регіону як спосіб датування»

 

«Про внесення сакральних об'єктів дерев'яної народної архітектури Карпатського регіону до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО» та інші.

 

Практична робота на об'єкті була побудована наступним чином. Учасники загону за принципом взаємної згоди розділилися на 4 робочих групи. Кожній групі була виділена певна ділянка об'єкту і поставлено завдання провести візуальне обстеження, локальні обміри, на підставі яких було запропоновано у формі клаузури висловити свої пропозиції щодо збереження, методів реставрації або консервації, а також музеефикації і експонуванню цього об'єкту.

 

Основною метою, яка була поставлена перед робочими групами, – ознайомлення з Невицьким замком в натурі, станом його збереження і реставраційними роботами 1968-1977 рр.; короткою історією формування і занепаду фортечного комплексу; проектними матеріалами консервації об'єкту, які були опрацьовані авторським колективом архітекторів Інституту «Укрзападпроєктреставрация» в 1970-90-х рр.

 

На основі візуальних досліджень стану об'єкту і отриманої інформації історичного і науково-дослідного характеру кожна з робочих груп учасників опрацювала власну версію проведення комплексу робіт пов'язаних із збереженням і експонуванням пам’ятки. Презентація проектів робочих груп відбулася під час семінару «Оборонний комплекс Невицького замку».

 

Не зважаючи на різні методичні підходи щодо шляхів вирішення поставлених завдань, учасники семінару одностайно висловилися за пріоритет проведення на об'єкті робіт з консервації і впорядкування території визначної пам'ятки з метою перспективного використання замку як експозиційного об'єкту.

 

В результаті заходу було досягнуто консолідації молодіжного наукового співтовариства держав-учасників СНД у сфері збереження і розвитку історико-культурної спадщини СНД, створення співтовариства професійних реставраторів на просторі Співдружності Незалежних Держав з метою збереження і вивчення історико-культурної спадщини країн Співдружності. А також

 

Проведення заходу було висвітлено в ЗМІ з метою залучення громадськості до проблема збереження історико-культурної спадщини та створення професійної школи реставраторів.

 

 

 Завнтажити презентаціюНазад

 

© НДІ пам'яткоохоронних досліджень Міністерства культури України "Спадщина" 2007-2015