| Головна сторінка | Додати в обране | Написати листа | Карта сайту | www.spadshina.org.ua
Науково-дослідний інститут пам'яткоохоронних досліджень
Офіційний інформаційний ресурс
Сьогодні: Середа, 29 березня 2017

 

 

Головна сторінка » Заповідники »

Тульчин - Палац Потоцького
Тульчин - Палац Потоцького
Канів - Тарасова гора
Канів - Тарасова гора
Канів - Тарасова гора
Канів - Тарасова гора

 
 Заповідники

Національний заповідник "Херсонес Таврійський"

м. Севастополь,

вул. Древня,1.

тел.: 24 13 01

http://www.chersonesos.org

 

 

Національний заповідник «Херсонес Таврійський» — унікальний історико-культурний комплекс пам’яток стародавнього міста Херсонеса V ст. до н. е. — XV ст. н. е. та його навколишніх територій. Заповідник створений 1979 р.

Фармування заповідника почалося у 1827 році, коли розпочалися розкопки Старого міста. 1892 р. був заснований музей - «Склад місцевих старожитностей». Музей розташовувався на березі Карантинної бухти, а частину стародавнього городища займав монастир Святого Володимира.

У 1925 році територія та приміщення монастиря були передані Херсонеському історико-археологічному музею. Постановою Ради Міністрів УРСР від 31.01.1978 року № 77, враховуючи історичну, архітектурну, художню цінність комплексу пам'яток античного Херсонеса, на базі Херсонеського історико-археологічного музею у м. Севастополі було створено Херсонеський державний історико-археологічний заповідник з філіями "Фортеця Чембало", "Фортеця Каламіта" та відділом "Гераклейські клери". Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1994 року № 77 Херсонеський державний історико-археологічний заповідник було передано до державної власності з віднесенням його до сфери управління Міністерства культури України. Враховуючи особливу цінність пам'яток Херсонеса, Президент України Указом від 11.10.1994 року № 587/94 надав заповіднику статус Національного.

У 1999-2004 рр. на виконання Указу Президента України від 09.12.95 р. №1138 «про заходи щодо відтворення видатних пам’яток історії та культури» на території заповідника було відбудовано собор Святого Володимира, зруйнованого під час Великої Вітчизняної війни.

Комплекс пам’яток, що входить до складу заповідника «Херсонес Таврійський», має не тільки національне а й міжнародне значення. До його складу входять:

- 5 археологічних комплексів – городище Херсонеса Таврійського, некрополь Херсонеса в Карантинній, фортеця Чембало, фортеця Каламіта, античні земельні наділи та садиби;

- 11 пам’яток архітектури на території городища та фортеці Каламіта.

Всього ж на державному обліку перебуває 83 пам’ятки, з яких 65 – національного, 18 – місцевого значення. Площа заповідника становить близько 500 га.

Основною частиною Національного заповідника «Херсонес Таврійський» є археологічний музей. Він розташований на території Херсонеського городища, у будівлях колишнього монастиря Св. Володимира. Музей складається з експозиційних залів, фондових сховищ, реставраційних майстерень та інших служб.

У 2013 р., згідно з рішенням 37 сесії комітету всесвітньої спадщини (Камбоджа), Херсонес Таврійський було включено Списку всесвітньої культурної спадщини ЮНЕСКО.

 Назад

 

© НДІ пам'яткоохоронних досліджень Міністерства культури України "Спадщина" 2007-2015