| Головна сторінка | Додати в обране | Написати листа | Карта сайту | www.spadshina.org.ua
Науково-дослідний інститут пам'яткоохоронних досліджень
Офіційний інформаційний ресурс
Сьогодні: Середа, 29 березня 2017

 

 

Головна сторінка » Заповідники »

Збаразький замок
Збаразький замок
Херсонес Таврійський
Херсонес Таврійський
Канів - Тарасова гора
Канів - Тарасова гора

 
 Заповідники

Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник

 

м. Київ

вул. Лаврська, 9

тел.: 8044 280-30-71

http://www.kplavra.kiev.ua/

 

Заповідник створено 29 вересня 1926 року відповідно до постанови ВУЦВК та РНК УСРР "Про визнання колишньої Києво-Печерської лаври за історико-культурний державний заповідник і про перетворення її на Всеукраїнське музейне містечко" на базі Музею культів та побуту, який існував на території з 1922 року. 13 березня 1996 року Указом Президента України Києво-Печерському заповіднику було надано статус Національного. Заповідник віднесено до сфери управління Міністерства культури України.

Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник - один із найвизначніших музейних центрів в Україні, комплекс пам'яток якого "Архітектурний ансамбль Києво-Печерська Лавра" за рішенням 14-ої сесії Міжурядового Комітету ЮНЕСКО від 7 грудня 1990 року внесено до Списку Всесвітньої культурної спадщини.

В оперативному управлінні Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника перебуває 144 об’єкта культурної спадщини, з них 132 – об’єкта культурної спадщини, що знаходяться на території заповідника. Серед них – два унікальних підземних комплекси, храми, пам’ятники архітектури XI-XIX ст.

На території Заповідника розміщуються Державна історична бібліотека України, Національний музей історії України, Всеукраїнський фонд відтворення пам'яток архітектури ім. О.Гончара, Український центр культурних досліджень, Українське товариство охорони пам'яток історії і культури, Музей українського народного декоративного мистецтва, Музей книги та друкарства України, Музей мікромініатюр Сядристого М.С.

Одними з найважливіших і найцінніших об’єктів, що розташовані на території заповідника є Успенський собор та Ближні і Дальні печери.

Успенський собор Києво-Печерської лаври - один з найдавніших храмів Київської Русі, унікальна пам'ятка архітектури ХІ ст., а також усипальниця багатьох видатних осіб. Протягом століть він був однією з найбільш шанованих святинь Православної Церкви.

Печери Києво-Печерської лаври, викопані близько 1000 років тому першими подвижниками християнства на Русі-Україні, протягом століть були однією з найбільших православних святинь українського народу. Саме печери стали місцем заснування одного з найдавніших монастирів - Печерського, від них і походить його назва.

Лаврські печери - це пам'ятки підземної архітектури, археології, історії і культури нашого народу. Сьогодні - це складна система пов'язаних між собою підземних ходів, що з'єднують між собою печерні приміщення.

Фонди Заповідника налічують понад 70 000 одиниць зберігання, що є експонатами V - ХІХ ст. Окраса колекції - стародруки, іконопис, коштовне шитво, культові вироби з дорогоцінних металів, витвори світського призначення. У Ближніх та Дальніх печерах 900 років покояться нетлінні мощі засновників монастиря - преподобних Антонія та Феодосія, цілителя Агапіта, Нестора-літописця, Іллі Муромця, і ще 118 інших угодників Печерських.

Реставрацією предметів з фондових колекцій займається спеціальний підрозділ Заповідника - Відділ наукової реставрації та консервації. За станом історичних будівель і території наглядає науково-технічна частина з реставрації, музеєфікації та інженерному забезпеченню об'єктів культурної спадщини.

На території Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври, в лабіринтах Ближніх та Дальніх печер проводяться екскурсії. Заповідник відвідується туристами та прочанами з усіх країн світу.

 

 Назад

 

© НДІ пам'яткоохоронних досліджень Міністерства культури України "Спадщина" 2007-2015