| Головна сторінка | Додати в обране | Написати листа | Карта сайту | www.spadshina.org.ua
Науково-дослідний інститут пам'яткоохоронних досліджень
Офіційний інформаційний ресурс
Сьогодні: Середа, 29 березня 2017

 

 

Головна сторінка » Заповідники »

Теребовлянський замок
Теребовлянський замок
Тульчин - Палац Потоцького
Тульчин - Палац Потоцького
Ужгородський замок
Ужгородський замок

 
 Заповідники

Національний заповідник "Софія Київська"

вул. Володимирська

м. Київ

тел.: 8044 278-26-20

http://www.nzsk.org.ua/

 

Заповідник створено у 1934 році відповідно до Постанови Ради Народних Комісарів УСРР як відділ у складі Музейного містечка (Києво-Печерська Лавра).

Постановою Ради Народних Комісарів від 07.03.1939 року №217 Софійський філіал Музейного містечка був перетворений на самостійний музей, до складу якого увійшли Софійський собор і дзвіниця, та на правах філіалів були включені Андріївська церква, Кирилівська церква та церква Спаса на Берестові. Було затверджено назву: Софійський державний архітектурно-історичний музей –заповідник.

Впродовж 50-80-х рр. ХХ ст. до заповідника на правах відділів були приєднані такі філії:

-            «Судацька фортеця» (АР Крим, м. Судак);

-            музей «Андріївська церква» в Києві;

-            музей «Кирилівська церква» в Києві;

-            музей «Золоті ворота» в Києві.

Архітектурний ансамбль Софійського собору в 1990 році включено до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Указом Президента України від 11 жовтня 1994 року №587/94 заповіднику надано статус Національного закладу культури України і визначено назву – Національний заповідник «Софія Київська». На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 09.06.2011 р. №552 заповідник передано до сфери управління Міністерства культури України.

До складу заповідника входять 54 пам’ятки архітектури та містобудування, такі як Софійський собор ХІ ст. з архітектурним ансамблем монастирських споруд ХVІІІ ст.

До складу заповідника входять такі музеї та музейні підрозділи як Софійський музей, музей «Будинок митрополита», музей «Золоті ворота», музей «Кирилівська церква», музей «Андріївська церква», що розташовані у місті Києві та музей «Судацька фортеця» в АР Крим. 

Серцевиною заповідника є Софія Київська – найвизначніша та найвідоміша пам’ятка архітектури, побудована в першій половині ХІ ст. як Митрополичий собор Київської Русі. До нашого часу зберігся унікальний інтер’єр собору з комплексом мозаїк і фресок XI ст.

Золоті Ворота – пам’ятка архітектури першої половини ХІ ст., одна з небагатьох пам’яток оборонного зодчества Київської Русі, що збереглась.

Андріївська церква – визначна пам’ятка архітектури ХVІІІ ст., збудована в стилі бароко за проектом видатного російського архітектора Ф.Б. Растреллі.

Кирилівська церква – пам’ятка архітектури першої половини ХІІ-ХVІІ ст. – була споруджена як усипальниця чернігівських князів Ольговичів. До нашого часу в інтер’єрі церкви зберігся фресковий розпис загальною площею близько 800 кв. м, окремі композиції якого не мають аналогів у сакральних пам’ятках всього візантійсько-балканського кола. 1929р. Кирилівську церкву оголошено музеєм, якій згодом увійшов до складу Софійського заповідника.

Судацька фортеця є одним з найбільших архітектурно-археологічних комплексів на території України. До неї належать фортифікаційні споруди часів давньогрецької та хозарської культури, а також пам’ятки раннього та пізнього середньовіччя (генуезького періоду) VІ-ХV ст.: оборонні мури і башти, передмостове укріплення, комлекс головних воріт, Консульський замок, Дозорна башта, мечеть, храми, склади, рештки житлових та ремісницьких споруд тощо.

 Назад

 

© НДІ пам'яткоохоронних досліджень Міністерства культури України "Спадщина" 2007-2015