| Головна сторінка | Додати в обране | Написати листа | Карта сайту | www.spadshina.org.ua
Науково-дослідний інститут пам'яткоохоронних досліджень
Офіційний інформаційний ресурс
Сьогодні: Середа, 29 березня 2017

 

 

Головна сторінка » Заповідники »

Історичний центр Жовкви
Історичний центр Жовкви
Херсонес Таврійський
Херсонес Таврійський
Кам’яна могила
Кам’яна могила

 
 Заповідники

Національний історико-культурний заповідник "Чигирин"

Черкаська обл.

м. Чигирин

вул. Грушевського, 26

тел.: 804730 28 457

http://chigirinzapovidnyk.org.ua

 

 

 

Заповідник створено Постановою Ради Міністрів УРСР від 07.03.1989 р. "Про оголошення комплексу пам'яток, історії, культури та природи міста Чигирина, с. Суботова і урочища Холодний Яр у Черкаській області Державним історико-культурним заповідником".

23 вересня 1995 р. Президент України підписав Указ про надання Чигиринському Державному історико-культурному заповіднику статусу Національного.

На сьогодні до складу НІКЗ "Чигирин" входять 5 музеїв: археологічний і Б. Хмельницького – в м. Чигирині, історичний – в с. Суботові, краєзнавчий – у с. Медведівці, етнографічний – у с. Стецівці.

На території Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» під охороною держави перебувають 4 пам’ятки археології, 13 – історії, 6 – архітектури, 2 – ландшафтні, 1 – монументального мистецтва, 1 – садово-паркового мистецтва. До унікальних пам’яток національного значення належать городище чорноліської культури (XVIIІ-XVII ст. до н.е.), Іллінська церква в с. Суботові та Свято-Миколаївська церква в с. Стецівці.

До складу заповідника включені пам'ятки с. Суботова, де майбутній гетьман провів свої дитячі роки у батьківському маєтку.

На території Суботова відкрито пам'ятки археології різних епох. Тут знаходиться Іллінська церква — усипальниця великого гетьмана, залишки фортечних мурів, визначні пам'ятки історії, культури, пам'ятні місця Холодного Яру, що пов'язані з визвольним рухом українського народу. Серед значних об'єктів є Мотронинський монастир (ХІІ ст.) та Мотронинське городище (VІ-ІV ст. до н. е.) — одне з найбільших скіфських городищ в Україні.

Природа охоронних зон заповідника дужа багата. Вона включає території Холодного Яру з 1000-літнім дубом Максима Залізняка на хуторі Буда, Атаманського парку із системою ставків та алей, цілющим джерелом "Живун", три криниці в с. Суботові та криницю М. Залізняка в с. Медведівці, зони природного ландшафту в с. Стецівці.

За час існування заповідника на його територіях проведені значні науково-дослідні роботи, завдяки яким значно розширилось уявлення про життя та діяльність стародавніх жителів краю: їх вірування, звичаї, зовнішні зв'язки.

Розкопки зробили можливим музеєфікацію оборонних споруд та царського кургану. Речові знахідки археологічних експедицій значно поповнили колекції фондів заповідника.

Національний історико-культурний заповідник "Чигирин" послідовно проводить роботи з реставрації та відтворення історичних пам'яток. На основі архівних матеріалів відновлено первісний іконостас Іллінської церкви - пам'ятки архітектури XVII ст. національного значення. На місці козацького цвинтаря XVII ст. побудовано каплицю Святої Покрови, яка стала окрасою історичного центру Чигирина. Проведені роботи з відтворення комплексу "Присутственних місць" (повітової управи) кінця XVIII - початку XIX століть, козацької дерев'яної церкви Святого Миколая, перенесеної із с. Сеньківки Золотоніського району, де вона знаходилась у напівзруйнованому стані.Назад

 

© НДІ пам'яткоохоронних досліджень Міністерства культури України "Спадщина" 2007-2015