| Головна сторінка | Додати в обране | Написати листа | Карта сайту | www.spadshina.org.ua
Науково-дослідний інститут пам'яткоохоронних досліджень
Офіційний інформаційний ресурс
Сьогодні: Середа, 29 березня 2017

 

 

Головна сторінка » Заповідники »

Херсонес Таврійський
Херсонес Таврійський
Острозький замок
Острозький замок
Кам’яна могила
Кам’яна могила

 
 Заповідники

Національний заповідник "Давній Галич"

Заповідник "Давній Галич" створено постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1994 року № 81 з метою збереження та раціонального використання пам'яток історії і культури м. Галича Івано-Франківської області.

Указом Президента України від 11 жовтня 1994 року № 587/94 заповіднику надано статус національного та віднесено до сфери управління Міністерства культури і туризму України. Управління заповідником здійснює Державна служба з питань національної культурної спадщини.

Заповідник створено на базі комплексу пам'яток історії та культури давнього Галича, об'єднаних між собою спільною географічною територією та пов'язаних між собою історично і ландшафтно. Загальна площа заповідника становить 76, 8 кв. км.

Поряд з об'єктами, які зберегли можливість використання за прямим призначенням (церква Різдва ХІІІ-ХV ст. у м. Галичі, церква Успіння ХVІ ст. у с. Крилос, церква св. Пантелеймона ХІІ ст. у с. Шевченкове, костел Кармелітів з монастирським комплексом ХVІІ ст. у с. Більшівці, Митрополичі палати ХVІІІ-ХІХ ст. (зараз Музей історії давнього Галича у с. Крилос), тут знаходяться фундаменти 14 літописних церков ХІІ-ХІІІ ст., залишки Галицького замку ХІІІ-ХVІІ cт., 131 пам'ятка археології від доби пізнього палеоліту до доби пізнього середньовіччя, 4 історико-ландшафтних заповідних зони, органічно пов'язані з пам'ятками історії, музеї історії давнього Галича та народної архітектури і побуту Прикарпаття. Усі вони мають велике значення як предмети академічних досліджень, матеріальне підтвердження літописних свідчень, засоби духовного та естетичного виховання людей.

У складі заповідника 3 музеї - історії давнього Галича, народної архітектури і побуту Прикарпаття, історії і культури Галицькиї караїмів, постійно діюча виставка "Природа нашого краю". У фондах музеїв заповідника зберігається і експонується 9678 предметів основного фонду, серед яких унікальні колекції фрагментів кам'яного декору галицьких храмів ХІІ-ХІІІ сть., матеріали археологічних досліджень Галича за 100 років, пам'ятки долітописної історії Галича з колекціями матеріалів археологічних розкопок унікальних трипільських поселень, верхньопалеотичних стоянок Галич-1, Галич-2.

Вивченням пам'яток давнього Галича займається комплексна науково-дослідницька експедиція, створена при заповіднику, яка діє у тісному взаємозв'язку з Інститутом археології НАН України, Львівським інститутом Українознавства ім. І.Крип'якевича, Львівським та Прикарпатським університетами.

Основною метою діяльності заповідника є збереження, комплексне вивчення і використання об'єктів матеріальної і духовної культури давнього Галича, залучення широких верств населення до історико-культурного надбання українського народу, формування національної свідомості громадян України.

Для цього заповідником здійснюється комплекс заходів з вивчення, збереження, упорядкування, благоустрою пам'ятних місць, пов'язаних із зародженням та подальшим розвитком давнього стольного міста - резиденції Галицьких князів, максимального збереження та відтворення історичного і природного краєвиду, створення найсприятливіших умов для відвідувачів заповідника з метою ознайомлення з історією Галича, усвідомлення значення його в історії України, пробудження патріотичних почуттів, віддання шани тим, хто закладав основи української державності.

Результатами роботи науковців заповідника є наукові видання "Галич в доісторії і середньовіччі", "Успенський собор Галича ХІІ ст. Минуле і сучасність", Галич і Галицька земля", "Караїми Галича: історія і культура", "Архітектура давнього Галича", "Галицькі керамічні плитки та гончарні клейма", "Знакові системи трипільсько-кукутемської культурно-історичної спільності", науково-популярні видання, фотоальбоми.

Офіційний сайт заповідника: http://davniyhalych.com.ua/Назад

 

© НДІ пам'яткоохоронних досліджень Міністерства культури України "Спадщина" 2007-2015