| Головна сторінка | Додати в обране | Написати листа | Карта сайту | www.spadshina.org.ua
Науково-дослідний інститут пам'яткоохоронних досліджень
Офіційний інформаційний ресурс
Сьогодні: Середа, 29 березня 2017

 

 

Головна сторінка » Дослідження культурної спадщини »

Кам’яна могила
Кам’яна могила
Ужгородський замок
Ужгородський замок
Церква  св.  Михайла  в  Ужку
Церква св. Михайла в Ужку

 
 Дослідження культурної спадщини

Звіт про дослідження підземних споруд в ур. Вовчий яр біля смт. Диканька Полтавської області

План однієї з печер
Повздовжні перерізи однієї з печер
Вигляд одного з провалів в ур.Вовчий Яр до початку робіт
Інтер`єр однієї з печер до початку робіт
Графіті з датою
Вхід до однієї з печер після розчистки
Одна з печер комплексу після розчистки
Одна з печер комплексу після розчистки

Влітку 2005 р. співробітники відділу охорони археологічної спадщини здійснювали дослідження підземних споруд в ур. Вовчий яр біля смт. Диканька Полтавської області.

В результаті цих досліджень встановлено, що в зазначеній місцевості існує великий комплекс печерного монастиря, який виник у другій половині XVI ст. Житлові келії перших його поселенців мали вигляд невеличких камер, розташованих поблизу схилу та поєднаних з денною поверхнею короткими вхідними галереями. На початку XVII ст. з окремих камер углиб схилу були прокладені довгі та широкі галереєподібні приміщення, ймовірно, господарського призначення. 

Водночас на околицях комплексу були зведені печерні келії відлюдників, які мали вигляд довгих вузьких галерей, що закінчувались крихітними житловими камерами. В середині-другій половині XVII ст. монастир зазнав тимчасового занепаду. При його відновленні на початку XVIII ст. окремі печери комплексу були розчищені та пов'язані між собою комунікаційними галереями, ймовірно, з метою зручної демонстрації їх прочанам-паломникам

Остаточне припинення печерного подвижництва у цій місцевості, напевне, сталося наприкінці XVIII ст. В ХІХ - на початку ХХ ст. печери ще відвідувались людьми, але після Великої Вітчизняної війни комплекс остаточно запустів, а його печери почали руйнуватись та замулюватись.

Виходячи з конструкції монастирських споруд та загальної чернецької практики пізньосередньовічного часу, слід вважати, що монастир в ур. Вовчий яр мав характер відлюдницького скиту, започаткованого вихідцями якогось сусіднього монастиря, згодом відновленого в с. Великі Будища.

За результатами досліджень 2005 р. складено науковий звіт та розроблено методичні рекомендації щодо подальшого використання цієї пам'ятки.Назад

 

© НДІ пам'яткоохоронних досліджень Міністерства культури України "Спадщина" 2007-2015