| Головна сторінка | Додати в обране | Написати листа | Карта сайту | www.spadshina.org.ua
Науково-дослідний інститут пам'яткоохоронних досліджень
Офіційний інформаційний ресурс
Сьогодні: Середа, 29 березня 2017

 

 

Головна сторінка » Актуальні питання »

Бахчисарайський ханський палац
Бахчисарайський ханський палац
Cудацька фортеця
Cудацька фортеця
Історичний центр Львова
Історичний центр Львова

 
 Актуальні питання

Робоча нарада керівників органів охорони культурної спадщини

18 жовтня 2012 р. у приміщенні конференц-залу Національного заповідника «Софія Київська», за ініціативи Науково-дослідного інституту пам’яткоохоронних досліджень Міністерства культури України, відбулася робоча нарада керівників органів охорони культурної спадщини Ради міністрів Автономної республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, на якій обговорювалися проблеми та перспективи формування Державного реєстру нерухомих пам’яток України. В роботі наради взяли участь регіональні представники Департаменту культурної спадщини та культурних цінностей Міністерства культури України, керівники місцевих органів охорони культурної спадщини, члени Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, науковці.

У своєму вступному слові заступник директора Департаменту культурної спадщини та культурних цінностей Міністерства культури України В. Вечерський проаналізував сучасний стан формування Державного реєстру, визначив основні причини, що уповільнюють процес формування Державного реєстру та повідомив про внесення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України ще 134 об’єктів культурної спадщини національного значення.

До учасників наради звернулась виконуюча обов’язки директора Науково-дослідного інституту пам’яткоохоронних досліджень А.Звіряка. Вона ознайомила присутніх з діяльністю інституту по науково-методичному забезпеченню формування Державного реєстру нерухомих пам’яток України, наголосивши, зокрема, що інститут формує методичні засади системного вивчення об’єктів культурної спадщини, здійснює експертизу облікової документації, готує експертні висновки, забезпечує роботу Експертної комісії з питань занесення об’єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України.

З доповіддю про сучасний стан формування Державного реєстру нерухомих пам’яток виступила заступник директора Л. Савостіна. В своєму виступі вона зазначила, що повноцінна діяльність у сфері охорони нерухомої культурної спадщини неможлива без системного обліку пам’яток. Це той базис на якому будується і власно з якого починається вся пам’яткоохоронна діяльність. Саме тому, необхідно стандартизувати процес обліку нерухомих об'єктів культурної спадщини та визначити алгоритм послідовних дій в цьому напрямку. Має бути чітко відпрацьований механізм підготовки пропозицій для занесення об’єктів до Державного реєстру, починаючи від органів охорони культурної спадщини місцевого самоврядування, до центрального органу виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини.

Важко переоцінити значення процесу формування Державного реєстру, адже саме в ході його реалізації відбувається формування основних характеристик усіх видів державного фонду пам’яток, нехтування науковими підходами у цій галузі може призвести до серйозних недоліків у функціонуванні пам’яткоохоронной сфери, втрати значної частини культурного надбання попередніх поколінь, або навпаки: взяття під охорону держави та відповідно, фінансування робіт із збереження об’єктів, що не мають історико-культурної цінності.

З повідомленням, про застосування критеріїв визначення історико-культурної цінності пам’яток під час розгляду пропозицій на включення об’єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, виступила ст. науковий співробітник Інституту історії НАН України, кандидат історичних наук Г. Денисенко.

Значною проблемою залишається якість складання облікової документації, що подається на розгляд Експертної комісії з питань занесення об’єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Наукові співробітники інституту С.Чорновол та О. Попельницький звернули увагу на типові помилки, що роблять укладачі облікової документації та розповіли про особливості складання облікової документації на історичні та археологічні об’єкти культурної спадщини.

Свої пропозиції по вдосконаленню системи державного обліку та формуванню Державного реєстру нерухомих пам'яток України надали заступник начальника управління культури – начальник відділу Управління культури Луганської ОДА В. Виборний та директор Дніпропетровського обласного центру з охорони історико-культурних цінностей Л. Голубчик.

В ході дискусії учасники наради обговорили широке коло питань, що стосуються зазначеної проблеми та надали свої рекомендації. Учасники наради домовились до 18 листопада надати до Департаменту культурної спадщини та культурних цінностей Міністерствіа культури України, для подальшого опрацювання, пропозиції щодо вдосконалення обліку об’єктів культурної спадщини та формування Державного реєстру нерухомих пам’яток України.Назад

 

© НДІ пам'яткоохоронних досліджень Міністерства культури України "Спадщина" 2007-2015